Dom inteligentny

dom inteligentnyDom to miejsce, które powinno gwarantować poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W przypadku domu inteligentnego systemy elektronicznego sterowania urządzeniami i ich parametrami starają się podążać za naszymi preferencjami i dostosować do naszej aktywności. Tym samym w domu inteligentnym same zapala się światła – również automatycznie są gaszone gdy ruch w pomieszczeniu ustaje – sprawdza się to doskonale na terenie posesji oraz wewnątrz w pomieszczeniach przechodnich. Temperatura w domu jest utrzymywana zgodnie z naszymi założeniami a rolety w zależności od pory dnia przyjmują wcześniej zaprogramowane położenie. Do tego podczas naszej nieobecności dom jest chroniony przez czujne oko kamer monitoringu wizyjnego a jego prywatności i bezpieczeństwa strzeże system alarmowy wyposażony w szereg czujników – tak możemy zdefiniować dom inteligentny.

monitoring i manipulator w domu inteligentnymWłaściwie nie musimy sobie tego wyobrażać. To, co jeszcze kilka lat temu było nazywane domem przyszłości, jest dziś oferta handlową. Klinika Dźwięku we współpracy z firmą ABB uruchomiła w Warszawie pierwszy pokazowy apartament, w którym można zobaczyć na własne oczy efekty działania EIB, czyli Europejskiej Magistrali Instalacyjnej. A ponadto dowiedzieć się od fachowców dwóch ważnych rzeczy – po co w to inwestować i kiedy wydatek się zwróci.

Dom inteligentny jest wygodny

Jak już zdążyliśmy wspomnieć dom wyposażony w inteligentny system sterowania dostarcza każdemu mieszkańcowi udogodnienia, które pozwalają cieszyć się przebywaniem w mieszkaniu bez konieczności myślenia o regulacji temperatury czy gaszenia i zapalania światła. Ogromna ilość opcji oraz wielorakość wariantów konfiguracji systemu, umożliwia wprowadzenie naprawdę dużej funkcjonalności oraz wielowariantowych presetów, czyli ustawień realizowanych przez system w zależności od pory dnia, obecnej temperatury panującej w pomieszczeniach czy nawet obecności osób w pomieszczeniach. Wyobraźmy sobie tylko sytuację gdy system sam wie jakie chcemy mieć ustawienie świateł gdy pracujemy w pokoju lub spędzamy relaksujące chwile w sypialni czytając książkę w łóżku. Do tego możemy liczyć, że nasz inteligentny dom podgrzeje temperaturę pomieszczeń na godzinę przed naszym powrotem z pracy. W trakcie dnia wszystkie media są kontrolowane w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa oraz oszczędności dając nam pewność i spokój ducha.

Dom inteligentny jest oszczędny

manipulator alarmowy i sterującyMożna ręcznie regulować ogrzewanie, można pamiętać o gaszeniu niepotrzebnych świateł, ale nawet najbardziej skrupulatni mieszkańcy nie zaoszczędzą tyle na cieple i prądzie, ile może „elektroniczny kamerdyner”. Inteligentna instalacja tym się różni od tradycyjnej, że każdy punkt elektryczny jest sterowany niezależnie. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę, np. w sypialni niższą niż w salonie. A gdy wszyscy wychodzą na dłużej, system automatycznie obniża temperaturę w całym domu i podnosi ją o ustalonej godzinie, abyśmy mogli wrócić do ciepłego mieszkania. To samo dotyczy klimatyzacji. Możliwy jest również taki program, że grzejniki wyłączają się, gdy otwieramy okno, aby przewietrzyć pokój.  Na żarówki jest też sposób, np. czujniki obecności. Zapalają się one tylko tam, gdzie przebywamy, i gasną po naszym wyjściu. Każdą żarówkę można poza tym płynnie ściemniać za pomocą pilota. Bardzo przyjemną i pożyteczną funkcją jest tworzenie scen świetlnych. Odpowiednio do okoliczności system włącza wybrane źródła światła w odpowiednim natężeniu tworząc odpowiedni nastrój – inaczej, gdy chcemy poczytać gazety w fotelu, inaczej, gdy oglądamy telewizję albo przyjmujemy gości, inaczej, gdy urządzamy romantyczną kolację. Zasada jest jedna: nie korzystać z ciepła i światła wtedy, gdy są niepotrzebne. Ale bez szkody dla komfortu mieszkańców.

Dom inteligentny jest bezpieczny

monitoring ip (cctv) domu i pomieszczeńDomy i mieszkania wyposażone w elektroniczne systemy kontroli są niebywale bezpieczne, mogą oferować zarówno zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem osób postronnych a ponadto mogą uchronić przed innymi rodzajami niebezpieczeństw jakie wiążą się z możliwością zalania przez uszkodzony wodociąg, podpalenia przez zwarcie lub pojawienie się substancji niebezpiecznych takich jak gazy trujące. Cały zakres niebezpieczeństw możemy eliminować poprzez dowolnie zdefiniowane warianty czujników i detektorów, w najpospolitszych wariantach systemy alarmowe wyposażone są w czujniki gazu (szczególnie czujniki czadu) chroniące przed zatruciem substancjami niebezpiecznymi oraz przed wybuchem substancji lotnych. Ponadto w systemie alarmowym możemy umieścić czujniki dymu reagujące na pojawienie się śladów pożaru, aby wyeliminować ryzyko związane z zapaleniem się mieszkania. Z drugiej strony system alarmowy może oferować czujniki ruchu oraz stłuczeniowe czujniki dźwięku, które zareagują odpowiednio przy każdym podejrzeniu zajścia próby niepowołanego dostępu na terenie posesji otaczającej dom oraz w jego pomieszczeniach. Dom inteligentny może przy tym oferować możliwość prowadzenia monitoringu wizyjnego dzięki zestawieniu instalacji kamer megapikselowych wysokiej jakości oraz rejestratora cyfrowego, gwarantując zapisanie wszystkich podejrzanych sytuacji w postaci materiału multimedialnego – nagrywanie możemy prowadzić wyłącznie w momencie wykrycia wcześniej zdefiniowanych zdarzeń. Mało tego, gdy jesteśmy na urlopie lub na wyjeździe służbowym mamy dostęp do podglądu z kamer poprzez sieć internet a nawet w telefonie komórkowym wyposażonych w odpowiednią aplikację.

Autor wykorzystał fragmenty: Magiczny dom z dodatkiem inteligencji – Gazeta Wyborcza 16 stycznia 2008, autor : Hanna Rybarska // http://www.dominteligentny.pl/.

Leave a Comment