Zastosowanie czujek alarmowych w naszym domu

Bezpieczeństwo i zdrowie człowieka powinno dla każdego z nas stanowić priorytet. Zarówno jeśli mamy na uwadze samego siebie, ale przede wszystkim i naszych bliskich. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak blisko jesteśmy wszelakich zagrożeń, i z tego że towarzysza nam one każdego dnia. Ochrona domu kojarzy nam się głównie z ochroną przed włamaniem. W związku z tym zakładamy rożnego rodzaju czujniki ruchu. Zagrożenia płyną jednak z wielu rożnych źródeł. Nie można myśleć tylko i wyłącznie o złodzieju. O tym jakie inne niebezpieczeństwa na nas czyhają, nierzadko dowiadujemy się dopiero po szkodzie, podczas gdy naszym mottem powinno być stwierdzenie, że Polak mądry przed szkodą. Wykazując przezorność i rozsądek jesteśmy wstanie zapobiec większości zagrożeń, jeżeli odpowiednio wcześniej zajmiemy się sprawami bezpieczeństwa w naszym domu.

Rozwiązaniem jest zainstalowanie różnego rodzaju czujników, które poszerzą zakres funkcjonowania domowego lub firmowego systemu alarmowego. Firma Alarm-Tech posiada szeroką ofertę wszelkiego rodzaju czujek (czujników) dzięki którym będzie można spać spokojnie. Jakie dokładnie zagrożenia na nas czekają i jak im skutecznie zapobiec postaramy się wyjaśnić w dalszej części artykułu.

Czujnik temperatury.

Czujniki temperatury znajdą na pewno swoje zastosowanie tam, gdzie jest potencjalnie duże zagrożenie pożarem. Jeśli na strychu, czy w piwnicy mamy wiele łatwopalnych materiałów, a raczej tak jest to właśnie tam powinniśmy zainstalować czujnik temperatury. Jeżeli w salonie mamy kominek to również jesteśmy w pewien sposób zagrożeni. Lecz kiedy posiadamy czujkę to, przekroczenie odpowiedniej temperatury spowoduje alarm, obudzimy się, zainterweniujemy i unikniemy często tragicznego w skutkach pożaru. Firma Satel oferuje nam TD-1 programowalny czujnik temperatury, podobnie Ropam ma w swojej ofercie cyfrowy czujnik temperatury TSR1. Gdy takie zabezpieczenie będziemy mieć w swoim domu, z pewnością ogień przestanie nam się kojarzyć z czymś co może zniszczyć cały dobytek.

Czujnik dymu.

Podobnie możemy się chronić zakładając czujkę wykrywającą dym. Czujki dymu powinny być zamontowane głównie w takich miejscach, gdzie na co dzień nie znajduje się wiele osób, jak np. strych.  Zamontowana czujka ostrzeże nas  przed niebezpieczeństwem, pozwoli uniknąć pożaru. W ofercie mamy wiele takich czujek dzięki czemu jest możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb i kieszeni. Pożar wiąże się również w dużej mierze z zagrożeniem pochodzącym od tlenku węgla, dlatego warto wraz z czujnikiem dymu zastosować czujniki czadu.

Czujnik tlenku węgla (czujnik czadu).

Często w prasie, czy telewizji i internecie słyszymy o zatruciach czadem. Czad to nic innego jak tlenek węgla, czyli substancja powstająca w wyniku niecałkowitego spalania. Wadliwa wentylacja również może spowodować jego zwiększone stężenie w powietrzu. Najgorsze jest to, iż czad może powstawać wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Trudno bowiem wyczuć kiedy popsuje nam się wentylacja, czy odprowadzanie spalin w kominku. Może to nastąpić w każdej chwili, dlatego jeśli tylko posiadamy piecyk, kominek, czy kuchenkę gazową powinniśmy zamontować czujkę tlenku węgla, najlepiej na wysokości wzrostu człowieka bo tlenek węgla rozprzestrzenia się podobnie jak powietrze. Satel oferuje nam np. Czujnik tlenku węgla DG1-CO, Kidde ma w swojej ofercie Czujnik tlenku węgla 900-02230UK KIDDE NIGHTHAWK. Możemy również kupić produkt firmy Gazex – Czujnik tlenku węgla DDCONAPS. Niektóre czujniki są zasilane z baterii co jest dobrym rozwiązaniem, gdy zabraknie napięcia zasilania w gniazdku. Te produkty uchronią nas przed groźnym czadem.

Czujnik gazu ziemnego (metanu).

Z gazem ziemnym mamy do czynienia na co dzień praktycznie w każdym domu. Każdy posiada kuchenkę, butlę z gazem, czy piecyk gazowy. Kiedy nastąpi awaria instalacji gazowej, to szybko się o tym spostrzeżemy, bo metan posiada charakterystyczny zapach. Warto jednak zapewnić sobie bezpieczeństwo,bo na przykład zimą, kiedy szczelnie zamykamy okna i drzwi, bardzo szybko może nastąpić zwiększenie stężenia gazu w powietrzu i choćby maleńka iskierka może spowodować wybuch.Trzeba wziąć pod uwagę również to, że gdy śpimy to gazu raczej nie wyczujemy. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, aby tego uniknąć jest zainstalowanie czujki gazu ziemnego. Taka czujka powinna się znajdować na najlepiej na wysokości ok 30cm od sufitu, bo gaz jest nieco lżejszy od powietrza. Dzięki urządzeniom firm Satel (Czujnik gazu ziemnego DG1-ME Satel), czy Gazex (Czujnik gazu ziemnego DK1NAPSGZ GAZEX 12V DC) możemy przestać obawiać się o instalację gazową w naszym domu.

Czujnik zalania wodą.

Woda to groźny żywioł,  na myśl o którym wielu przechodzą dreszcze, zwłaszcza tych, których nieraz doświadczyła powódź. Ale nie tylko. Z wodą przecież mamy do czynienia na co dzień w naszych domach. Nieraz obawiamy się, czy któryś z elementów instalacji nie popsuje się, i doprowadzi do zalania. Dobrym sposobem, aby się tego ustrzec jest zastosowanie czujki zalania wodą. Kiedy woda osiągnie niebezpieczny poziom usłyszymy alarm i zapobiegniemy zalaniu naszych przedmiotów. Firma Satel  oferuje nam Czujnik zalania wodą FD 1, lub AFD-100. Natomiast z firmy Jablotron możemy polecić Czujnik zalania LD81. Najlepszym miejscem aby ją zastosować są wszystkie pomieszczenia, które są potencjalnie zagrożone zalaniem jak piwnice, czy łazienki.

Czujniki ruchu.

Wspomniane na początku artykułu czujniki ruchu są równie ważne jak wszystkie pozostałe. Nikt przecież nie chce aby osoba niepowołana przebywała  w okolicach naszej posiadłości. Aby temu zapobiec powinno się stosować właśnie takie czujki. Nieraz się zdarza, że w nocy czujemy  niepewność, nie wiemy, czy wokół naszego domu nie ma włamywacza. Nie możemy zasnąć i do tego niepokoi nas szczekający pies na dworze. Rodzi się nagle w naszej głowie wiele obaw. Wyposażając nasz system alarmowy w czujkę ruchu wreszcie będziemy mogli odetchnąć z ulgą. Jeśli tylko jakaś osoba znajdzie się w polu ochrony to nastąpi zaświecenie światła na określony czas. W zależności od modelu czujki są odporne na zwierzęta, co sprawi,że nie zareagują na  np. przechodzącego psa, czy kota. Bogatą ofertę takich czujek  ma firma BOSCH (np. Czujka procesorowa BOSCH BLD1-P), czy Satel (np. Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni). Podobnie Elmes Electronics proponuje nam Bezprzewodowy pasywny detektor podczerwieni PTX 50. Czujki różnią się od siebie m.in. kątem widzenia, zasięgiem, czy wagą maksymalną zwierząt na które są odporne.

Czujniki zbicia szyby.

Kolejnym ważnym zabezpieczeniem są czujniki zbicia szyby. Są bardzo ważnym zabezpieczeniem w naszym domu. Każde dziecko powie, że złodziej wchodzi przez okno. Lecz gdy jest zamknięte to włamywacz musi stłuc szybę. Czujka stłuczeniowa jednak zostanie uaktywniona i wszystko skończy się dla nas dobrze. Ważne jest to, że są wyposażone w systemy nie reagujące na fałszywe sygnały. Satel, Crow i Paradox posiadają w swojej ofercie takie czujki.

 

Jak widzimy nasz dom, miejsce najważniejsze w naszym życiu jest zagrożony różnymi czynnikami. Tylko tak naprawdę od nas zależy, czy będziemy potrafić go odpowiednio zabezpieczyć m.in. różnymi czujnikami. Jeśli podejmiemy się takich działań to będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy i przez długie lata będziemy pewni swojego bezpieczeństwa.

Leave a Comment