Bezpieczeństwo domu przed budową

dom bezpieczny zasadyDom to miejsce, które powinno gwarantować poczucie spokoju i bezpieczeństwa, dlatego zagadnienie sposobów na podniesienie jego poziomu stanowi jedno z najważniejszych w tekstach publikowanych przez nasz serwis internetowy. Czasami nawet najlepszy system alarmowy oraz pełny monitoring za pomocą kamer nie zapewni pełnej pewności jeśli popełnimy błędy na wcześniejszym etapie.  Mamy tu na myśli całe spektrum potencjalnych zagrożeń płynących zarówno z zewnątrz jak również czyhających na mieszkańców wewnątrz. W dzisiejszym wpisie pójdziemy do korzeni i powiemy sobie jak eliminować zagrożenia i jak planować budowę domu jeszcze na etapie poszukiwania miejsca. Im wcześniej zdamy sobie sprawę tego jak ważne jest bezpieczeństwo, tym szybciej przekonamy się, że trochę trudu w tym zakresie świetnie przekłada się na komfort i szczęście płynące z  faktu zamieszkiwania.

Bezpieczeństwo domu – okolica bez zagrożeń

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa domu należy rozpocząć od jego odpowiedniej lokalizacji. Należy tu zdawać sobie sprawę, że każdy dom może paść łupem włamywaczy i nie ma na to rady. Jak pokazuje życie, włamania są dokonywane zarówno do domów niewyróżniających się w szczególny sposób jak i do ekskluzywnych domów kuszących bogatą formą. Jak zatem zabezpieczyć się na wypadek włamania?  Odpowiedzią jest między innymi przemyślana lokalizacja i architektura domu oraz sposób jego powiązania z okolicą. Niewątpliwie wpływ na budowanie poczucia bezpieczeństwa ma otoczenie działki. Dom warto posadowić w otwartej przestrzeni i nie zasłaniać szczelnym ogrodzeniem. Jeśli chcemy, by był odporny na zagrożenia z zewnątrz, ważna jest również jego architektura – kształt bryły, detale na elewacji. Równie istotne jest odpowiednie usytuowanie domu na działce – na przykład widoczne z ulicy wejście sprawi, że budynek będzie mniej atrakcyjny dla intruza.

Rozważając dodatkowe elementy, które mogą sugerować o tym jaka lokalizacja ostatecznie sprawdzi się jako bezpieczna powinniśmy zwrócić uwagę na zebranie obiegowych informacji i dostępnych na forum publicznym opinii ludzi, w tym szczególnie mieszkańców i służb porządkowych – dzielnicowy z lokalnego posterunku policji zapewne będzie dobrym źródłem informacji. Ponadto warto sytuować swoje domy bliskości aglomeracji ludzkich, które w odróżnieniu od podmiejskich terenów nie oferują włamywaczom dużej swobody oraz łatwości ukrycia się na terenach zalesionych i trudno dostępnych. Większe poczucie bezpieczeństwa dają domy usytuowane na strzeżonym osiedlu połączone wspólnym ogrodzeniem i z kontrolowanym wjazdem.

Znaczenie ma też kształt działki, który może pomóc zminimalizować liczbę miejsc dających możliwość ukrycia się i dogodnej obserwacji domu. Działka szeroka i płytka narzuci ustawienie domu dłuższym bokiem do ulicy – takie położenie zmniejszy liczbę niewidocznych od ulicy okien, będących potencjalnym miejscem włamań.
Działka wąska i głęboka pozwoli wprawdzie na wydzielenie niewidocznego dla przechodniów ogrodu, ale równocześnie zapewniając nam intymność, daje intruzom większe możliwości schowania się przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów – tylko niewiele okien będzie wychodziło na ulicę, która jest miejscem hamującym zapał włamywaczy.
Dom położony na działce narożnej będzie miał okna z dwóch stron skierowane na ulicę, co uczyni go bardziej przejrzystym i mniej atrakcyjnym dla włamywaczy. Warto też zwrócić uwagę na posadowienie domu na działce niezależnie od jej kształtu. Zachętą dla intruzów może być jego usytuowanie w głębi posesji, zwłaszcza jeśli od ulicy zasłania go wysoka zieleń – bardziej zniechęcające będzie wyeksponowane od ulicy wejście.

Bezpieczna architektura

Jeśli chcemy mieć dom odporny na zakusy złodzieja, warto to przedyskutować z projektantem – dzięki temu będziemy mogli wyeliminować większość potencjalnych zagrożeń już na etapie planowania domu. Wybierając projekt gotowy, należy zwrócić uwagę, czy spełnia on wymogi bezpieczeństwa. Trzeba rozważyć, czy lepiej zrezygnować z jakichś elementów architektury na rzecz rozwiązań służących zabezpieczeniu domu. Poczuciu bezpieczeństwa z pewnością sprzyja prosta bryła budynku. Dobrym rozwiązaniem jest dom w kształcie prostokąta, kwadratu,litery T lub L.

Z kolei zagrożenie mogą generować liczne załamania i uskoki w bryle. Ważne jest również zaplanowanie tylko jednego wejścia do domu – najlepiej, aby było ono widoczne zarówno przez okna, jak i z ulicy. Warto zaplanować okno zapewniające dobry widok na furtkę i bramę, bardzo często ten kontakt zapewnia okno kuchenne. Zrezygnujmy z zasłaniania drzwi wejściowych murkiem, wiatą lub roślinnością. Jeśli decydujemy się na ganek, najlepszy będzie przeszklony – intruzowi trudno będzie dostanieć się niepostrzeżenie do budynku. Jeśli ganek będzie zabudowany, trudne do sforsowania drzwi wejściowe należy zamontować w ścianie ganku. Bardzo często włamywacze wykorzystują dodatkowe drzwi gospodarcze usytuowane najczęściej z tyłu budynku – zwłaszcza jeśli są one mało widoczne dla sąsiadów. Należy też pamiętać, że słabym punktem mogą być drzwi garażowe – przeważnie są one łatwiejsze do sforsowania od wejściowych – w garażu złodziej może też znaleźć przydatne narzędzia i zyskać czas na przygotowanie się do włamania. Dlatego jeśli garaż jest połączony z wnętrzem domu, warto wyposażyć łączące je drzwi w zabezpieczenia równie solidne jak te użyte w drzwiach wejściowych.

W budowaniu poczucia bezpieczeństwa niebagatelną rolę odgrywają również przeszklenia. Planując ich rozmieszczenie na elewacji, pamiętajmy, że jeśli będą zaprojektowane w miejscach mało widocznych z sąsiednich posesji, może je wykorzystać potencjalny złodziej. Zagrożenie zwiększają także łatwe przejścia między oknami, na przykład gdy umożliwiają przedostanie się na wyższą kondygnację. Złodziej może też dostać się do domu, wycinając otwór w szybie i otwierając okno od wewnątrz za pomocą klamki. Słabym punktem mogą się również okazać okna na piętrze, zwłaszcza jeśli dostęp do nich ułatwiają rury spustowe, gzymsy, bonie czy szerokie parapety. Okna piwnic zniechęcą złodzieja, gdy będą miały minimalne wymiary, jednak zawsze pamiętajmy o ich zabezpieczeniu. Dobrym sposobem chroniącym dom przed nieproszonymi gośćmi mogą być okiennice. Bardziej nowoczesnym zabezpieczeniem są rolety antywłamaniowe – ich montaż należy zaplanować jak najwcześniej.

Artykuł oraz zdjęcie na podstawie: http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/bezpieczny-dom,13_3667.html

Leave a Comment